Roboty ziemne jako pierwszy etap prac budowlanych
Nad zmianami w ukształtowaniu terenu pod budowę domu trzeba zastanowić się już na etapie projektowania domu. Aby otrzymać stosowane pozwolenie na budowę, musimy je bowiem uwzględnić w projekcie budowlanym.
Jak przebiegają roboty ziemne?
Po wydaniu pozwolenia na budowę oraz wizyty geodety na działce, nie pozostaje nic innego, jak rozpoczęcie robót ziemnych. Najpierw należy ustalić z kierownikiem budowy, jaki wykop pod fundamenty zostanie wykonany. Możemy wyróżnić dwa rodzaje:
Wąskoprzestrzenne wykopy to rowy, których głębokość jest znacznie większa, niż szerokość i długość. Przyjmuje się, że szerokość dna tego rodzaju wykopów nie przekracza 1,5 m. Wykopy Wąskoprzestrzenne wykonujemy zazwyczaj, gdy budynek nie musi być głęboko osadzony.
Wykopy szerokoprzestrzenne to rowy, których szerokość i długość znacznie przekraczają głębokość. Z definicji wynika, że wykopy szerokoprzestrzenne to wykopy o szerokości powyżej 1,5 m.
Rodzaj wykopów zależy od gruntu. Wykopy szerokoprzestrzenne często wykonuje się w przypadku występowania gruntów słabo spoistych lub gdy projekt uwzględnia podpiwniczenie. Zakres robót ziemnych zależy również od dodatkowych systemów, takich jak np.: zbiornik retencyjny, szambo czy drenaż opaskowy. Prace ziemne wykonuje się w okresie wiosenno-letnim, w dni wolne od deszczu.
Na czym polega modyfikowanie terenu budowy?
Inwestorzy chcą zapewnić właściwy poziom terenu na swoich działkach. Nierzadko decydują się na podjęcie działań w zakresie równania terenu lub jego podwyższania. W zależności od tego, jak położona jest działka, istnieją różne sposoby modyfikacji terenu pod budowę:
- Równanie terenu:
- aby uzyskać dostatecznie dużą powierzchnię na dom, taras oraz podjazd.
- Podwyższenie terenu:
- gdy problemem jest wysoki poziom wód gruntowych
- gdy zależy nam na lepszym widoku lub chcemy wykorzystać takie wzniesienie przy aranżacji ogrodu.
- Obniżanie terenu:
- gdy na działce ciężko znaleźć miejsce dla domu z garażem - w takiej sytuacji można wykonać podpiwniczenie z garażem podziemnym.
Roboty ziemne - o czym należy pamiętać?
- w czasie deszczu nie wykonujemy wykopów - w kryzysowych sytuacjach przykrywamy je folią,
- nie ustawiamy nic ciężkiego w odległości do ok. 100 cm od wykopów ze względu na możliwe osypanie się gruntu,
- dbamy o odpowiednie zabezpieczenie wykopów i skarp,
- zabezpieczamy cały teren budowy (prowizoryczne ogrodzenie działki, tablica informacyjna).
Nasz wykwalifikowany zespół oraz długoletnie doświadczenie stworzyło grono zadowolonych klientów. Dołącz do nich i ty!
503 193 985
Wróć do bloga